LocalGov Core (2.15.1) - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Language
tr: Dil

en: Action
tr: Eylem

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Files
tr: Dosyalar

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Fields
tr: Alanlar

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Desc
tr: Azalan

en: Square
tr: Kare

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Entity
tr: Nesne

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Used
tr: Kullanılmış

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Asc
tr: Artan

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Should replacement tokens be used from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçleri kullanılsın mı?

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
tr: Aşağıdaki belirteçler kullanılabilir. Bu alanda Twig söz dizimini kullanabilirsiniz.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Media name
tr: Medya adı

en: Large 21:9 (1440x620)
tr: Geniş 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
tr: Geniş 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
tr: Geniş 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
tr: Geniş 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
tr: Orta 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
tr: Orta 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
tr: Orta 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
tr: Orta 8:7 (266x236)

en: Scale crop 7:3 large
tr: Ölçekle kırp 7:3 büyük

en: Small 21:9 (768x330)
tr: Küçük 21:9 (768x330)

en: Square Large
tr: Kare Büyük

en: Square Medium
tr: Kare Orta

en: Square Small
tr: Kare Küçük

en: 3:2 Image
tr: 3:2 Görsel

en: Remote video
tr: Uzak video

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.
