LocalGov Forms (1.1.0-beta11) - en to ja translation catalogue (77 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: More
ja: 続き

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Reset
ja: リセット

en: Preview
ja: プレビュー

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Always
ja: 必須

en: Roles
ja: 役割

en: File name
ja: ファイル名

en: Normal
ja: ノーマル

en: Start
ja: 開始

en: Role
ja: 役割

en: Complete
ja: 完了

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Available
ja: 利用可能

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Route
ja: ルート

en: Test settings
ja: Test の設定

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Webform settings
ja: ウェブフォームの設定

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Wide
ja: ワイド

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: Signature format
ja: 署名のフォーマット

en: Wrapper CSS classes
ja: ラッパーのCSSクラス

en: Column header format
ja: カラムのヘッダー形式

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Form default settings
ja: フォームのデフォルト設定

en: Email default settings
ja: メールのデフォルト設定

en: Delimiter text format
ja: 区切りテキストの書式

en: Default preview message
ja: デフォルトのプレビューメッセージ

en: Default preview button label
ja: デフォルトのプレビューボタンのラベル

en: Default form exception message
ja: デフォルトのフォームの例外メッセージ

en: Default draft button label
ja: デフォルトの下書きボタンのラベル

en: Default draft save message
ja: デフォルトの下書き保存時のメッセージ

en: Default draft load message
ja: デフォルトの下書き読み込み時のメッセージ

en: Default submit button label
ja: デフォルトの送信ボタンのラベル

en: Format default settings
ja: フォーマットののデフォルト設定

en: Export default settings
ja: エクスポートのデフォルト設定

en: Options item format
ja: 個々の選択肢の形式

en: Default wizard previous page button label
ja: デフォルトの前ページボタンのラベル

en: Default wizard start label
ja: デフォルトのウィザードの開始ラベル

en: Disable client-side validation
ja: クライアント側のバリデーションを無効にする

en: Disable HTML editor
ja: HTMLエディターを無効化

en: Use Ajax
ja: Ajaxを使用

en: Open HTML table in Excel
ja: HTMLテーブルをエクセルで開く

en: File upload default settings
ja: ファイルアップロードのデフォルト設定

en: Warn users about unsaved changes
ja: 保存前に他のページへ移動しようとした時、警告を表示

en: Disable back button
ja: 戻るボタンを無効にする

en: Element default settings
ja: 要素のデフォルト設定

en: Webform default settings
ja: Webform のデフォルト設定

en: Prevent duplicate submissions
ja: 同じ内容を繰り返し送信出来ないようにする

en: Global Assets (CSS/JavaScript)
ja: グローバルアセット (CSS/JavaScript)

en: Element multiple values delimiter
ja: 要素の複数の値の区切り文字

en: Default preview label
ja: デフォルトのプレビューのラベル

en: Default submission label
ja: デフォルトの送信ラベル

en: Options single value format
ja: 複数選択不可の要素の形式

en: Options multiple values format
ja: 複数選択可の要素の形式

en: Check if CDN is being used for external libraries
ja: CDNが外部ライブラリーに使われているかチェック

en: Default submission exception message
ja: デフォルトの送信の例外メッセージ

en: Display required indicator
ja: 必須表示を有効化する

en: Display required indicator label
ja: 必須表示のラベルを有効化する

en: Default submission locked message
ja: デフォルトの送信がロックされているときのメッセージ

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: Disable inline form errors
ja: インラインのフォームのエラー表示を無効化する

en: Default previous submission message
ja: デフォルトの送信内容がすでに存在することを示すメッセージ

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: Apply to webform
ja: ウェブフォームに適用する

en: Default form open message
ja: デフォルトのフォームのオープン前メッセージ
