LocalGov Forms (1.1.0-beta11) - en to nl translation catalogue (239 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: More
nl: Meer

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Default status
nl: Standaard status

en: Always
nl: Altijd

en: Roles
nl: Rollen

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Normal
nl: Normaal

en: Start
nl: Begin

en: Role
nl: Rol

en: Requirements
nl: Vereisten

en: Default sender name
nl: Standaardnaam van de afzender

en: Complete
nl: Voltooid

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Hide all
nl: Alles verbergen

en: Show all
nl: Alles weergeven

en: Test settings
nl: Instellingen testen

en: Save Draft
nl: Conceptversie opslaan

en: Allowed tags
nl: Toegestane labels

en: User interface settings
nl: Gebruikersinterface-instellingen

en: Disable help
nl: Help uitschakelen

en: Address 2
nl: Adres 2

en: Address 1
nl: Adres 1

en: Default email subject
nl: Standaardonderwerp email

en: Webform settings
nl: Formulierinstellingen

en: Video display
nl: Video-weergave

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
nl: Inzending opgeslagen. U kunt op een later tijdstip naar dit formulier terugkeren waarbij de huidige waardes zullen worden hersteld.

en: Batch settings
nl: Batch-instellingen

en: Wide
nl: Breed

en: Third party settings
nl: Instellingen van derden

en: Handler settings
nl: Instellingen voor handler

en: Town/City
nl: Gemeente/stad

en: Signature format
nl: Handtekeningformaat

en: Wrapper CSS classes
nl: Wrapper CSS-klasse

en: Column header format
nl: Formaat kolomkop

en: Library settings
nl: Bibliotheekinstellingen

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
nl: Er is een gedeeltelijk ingevuld formulier gevonden, voltooi de overgebleven delen.

en: Default from name
nl: Standaard 'van'-naam

en: Narrow
nl: Smal

en: Form default settings
nl: Standaardinstellingen voor formulier

en: Email default settings
nl: Standaardinstellingen voor email

en: Back to form
nl: Terug naar formulier

en: Delimiter text format
nl: Scheidingstekst-opmaak

en: Default preview page title
nl: Standaardtitel voorbeeldweergave

en: Default preview message
nl: Standaardbericht voorbeeldweergave

en: Test types
nl: Test-types

en: Test names
nl: Test-namen

en: Default preview button label
nl: Standaardlabel voorbeeldweergave-knop

en: Default base path
nl: Standaard basispad

en: Default form exception message
nl: Standaard foutbericht

en: Default draft button label
nl: Standaardlabel conceptknop

en: Default draft save message
nl: Standaardbericht concept opslaan

en: Default draft load message
nl: Standaardbericht concept laden

en: Default confirmation message
nl: Standaardbericht bevestiging

en: Default limit total message
nl: Standaardbericht totaallimiet

en: Default limit user message
nl: Standaardbericht gebruikerslimiet

en: Default submit button label
nl: Standaardlabel verzendknop

en: Batch export size
nl: Exporteren batchgrootte

en: Batch update size
nl: Bijwerken batchgrootte

en: Batch delete size
nl: Batch-grootte bij verwijderen

en: No more submissions are permitted.
nl: Geen nieuwe inzendingen toegestaan.

en: Use CDN
nl: CDN gebruiken

en: Default email body (Plain text)
nl: Standaardinhoud email (platte tekst)

en: Default email body (HTML)
nl: Standaardinhoud email (HTML)

en: Format default settings
nl: Standaardinstellingen voor formaat

en: Export default settings
nl: Standaardinstellingen voor exporteren

en: Options item format
nl: Opmaakopties item

en: Default form confidential message
nl: Standaardbericht vertrouwelijkheid

en: Default wizard previous page button label
nl: Standaardlabel wizard-knop 'vorige pagina'

en: Default wizard next page button label
nl: Standaardlabel wizard-knop 'vogende pagina'

en: Default preview previous page button label
nl: Standaardlabel voorbeeldweergave-terugknop

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
nl: Dit formulier is vertrouwelijk en kan pas na <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">uitloggen</a> worden gebruikt.

en: Likert answers format
nl: Antwoordenformaat Likertschaal

en: Default wizard start label
nl: Standaardlabel start wizard

en: Composite element item format
nl: Opmaak samengesteld element-item

en: Disable dialogs
nl: Dialogen uitschakelen

en: Save details open/close state
nl: Open/gesloten-status van details opslaan

en: Disable client-side validation
nl: Client-side validatie uitschakelen

en: Default title display
nl: Standaard titelweergave

en: Disable HTML editor
nl: HTML-editor uitschakelen

en: Variant settings
nl: Instellingen variant

en: Element CSS classes
nl: CSS-klassen element

en: Column header prefix
nl: Voorvoegsel kolomkop

en: Column header prefix key delimiter
nl: Scheidingsteken sleutel voorvoegsel kolomkop

en: Column header prefix label delimiter
nl: Scheidingsteken label voorvoegsel kolomkop

en: Date list settings
nl: Datumlijst-instellingen

en: Composite elements
nl: Samengestelde elementen

en: Display collapse/expand all details link
nl: Link met 'alle gegevens in-/uitklappen' tonen

en: Use Ajax
nl: Ajax gebruiken

en: Allow files to be uploaded to public file system.
nl: Toestaan dat bestanden geupload worden naar de publieke map.

en: Results exporter
nl: Exportresultaten

en: Open HTML table in Excel
nl: HTML-tabel openen in Excel

en: Excluded types
nl: Uitgesloten types

en: File upload default settings
nl: Standaardinstellingen voor bestandsupload

en: Default allowed managed file extensions
nl: Standaard toegestane bestandsextensies beheerde bestanden.

en: Default allowed image file extensions
nl: Standaard toegestane bestandsextensies afbeeldingen

en: Default allowed video file extensions
nl: Standaard toegestane bestandsextensies video's

en: Default allowed audio file extensions
nl: Standaard toegestane bestandsextensies audio

en: Default allowed document file extensions
nl: Standaard toegestane bestandsextensies documenten

en: Warn users about unsaved changes
nl: Gebruikers waarschuwen voor niet-opgeslagen wijzigingen

en: Disable back button
nl: 'Terug'-knop uitschakelen

en: Element default settings
nl: Standaardinstellingen voor element

en: Default confirmation back label
nl: Standaardlabel bevestiging-vorige

en: Button CSS classes
nl: CSS-klassen knop

en: Confirmation CSS classes
nl: CSS-klassen bevestiging

en: Confirmation back link CSS classes
nl: CSS-klassen bevestiging-vorige link

en: Webform default settings
nl: Standaardinstellingen voor Webform

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
nl: Het formulier kan niet getoond worden. Neem contact op met de beheerder.

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
nl: Ingezonden op [webform_submission:created]
    Ingezonden door: [webform_submission:user]
    
    Ingezonden waardes:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
nl: <p>Ingezonden op [webform_submission:created]</p>
    <p>Ingezonden door: [webform_submission:user]</p>
    <p>Ingezonden waardes:</p>
    [webform_submission:values]

en: Prevent duplicate submissions
nl: Dubbele inzendingen voorkomen

en: Global Assets (CSS/JavaScript)
nl: Globale assets (CSS/JavaScript)

en: Element multiple values delimiter
nl: Scheidingsteken element meerdere waarden

en: Amount of submissions to process
nl: Aantal te verwerken inzendingen

en: Disable system tray
nl: Systemlade uitschakelen

en: Default submission logging
nl: Standaard-logging inzendingen

en: Form CSS classes
nl: CSS-klassen formulier

en: Default from email
nl: Standaard 'van'-email

en: Default reply to email
nl: Standaard 'antwoord aan'-email

en: Default return path email
nl: Standaard 'return path'-email

en: This form has not yet been opened to submissions.
nl: Dit formulier is nog niet geopend voor inzendingen.

en: Dialog width
nl: Breedte dialoogvenster

en: Excluded libraries
nl: Uitgesloten bibliotheken

en: Default preview label
nl: Standaardlabel voorbeeldweergave

en: Excluded submission exporters
nl: Exporteurs uitgesloten inzending

en: Excluded submission handlers
nl: Uitgesloten inzending-handlers

en: Purging settings
nl: Instellingen voor opschoning

en: [webform:title]: Preview
nl: [webform:title]: Voorbeeldweergave

en: Default submission label
nl: Standaardlabel inzendingen

en: Preview CSS classes
nl: Voorvertoning CSS-klassen

en: Default empty option
nl: Standaardoptie 'leeg'

en: Default empty option required label
nl: Standaardlabel 'lege optie verplicht'

en: Default empty option optional label
nl: Standaardlabel 'lege optie niet verplicht'

en: Redirect anonymous users to login when attempting to access private file uploads.
nl: Login-pagina weergeven als anonieme gebruikers privébestanden proberen te benaderen.

en: Default to email
nl: Standaard 'aan'-email

en: Please login to access the uploaded file.
nl: Login om toegang te krijgen tot het bestand.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
nl: [webform_submission:submitted-to]: Inzending #[webform_submission:serial]

en: Webforms: Submissions
nl: Formulieren: Inzendingen

en: Empty element message/placeholder
nl: Bericht/plaatshouder leeg element

en: HTML editor settings
nl: Instellingen HTML-editor

en: Tidy HTML markup
nl: HTML-opmaak opschonen

en: Disable promotions
nl: Promoties uitschakelen

en: Default reset button label
nl: Standaardlabel knop opnieuw instellen

en: {Empty}
nl: {Leeg}

en: Entity reference format items
nl: Opmaak entiteitsreferentie-items

en: Entity reference format item
nl: Opmaak entiteitsreferentie-item

en: Options single value format
nl: Opmaakopties één waarde

en: Options multiple values format
nl: Opmaakopties meerdere waardes

en: Default sender email
nl: Standaard 'afzender'-email

en: Default wizard confirmation label
nl: Standaardlabel wizard-bevestiging

en: Default more title
nl: Standaardtitel meer

en: Default section title tag
nl: Standaardtag sectietitel

en: Batch email size
nl: Email batchgrootte

en: Display element description as help text (tooltip)
nl: Elementbeschrijving weergeven als helptekst (tooltip)

en: Check if CDN is being used for external libraries
nl: Controleer of voor externe bibliotheken CDN wordt gebruikt

en: Check if Webform Bootstrap Integration module is installed when using the Bootstrap theme
nl: Controleer of de module Webform Bootstrap Integration geïnstalleerd is bij gebruik van het thema Bootstrap

en: Check if SPAM protection module is installed
nl: Controleer of er een SPAM-beschermingsmodule geïnstalleerd is

en: Horizontal rule CSS classes
nl: CSS-klassen horizontale lijn

en: Submit previous wizard page when browser back button is clicked
nl: Verzend voorgaande wizard-pagina als de terug-knop van de browser wordt geklikt

en: Default submission exception message
nl: Standaardbericht bij foutmeldingen tijdens inzenden

en: Login message when access denied to private file uploads.
nl: Loginbericht bij weigeren toegang tot privébestanden.

en: Please login to access this submission.
nl: Login om toegang te krijgen tot deze inzending.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
nl: De inzending kan niet verwerkt worden. Neem alstublieft contact op met de site administrator.

en: Display required indicator
nl: 'Verplicht'-indicator weergeven

en: Display required indicator label
nl: Verplicht-indicator weergeven

en: Default submission locked message
nl: Standaardbericht bij vergrendelde inzendingen

en: Default submission autofill message
nl: Standaardbericht inzending automatisch invullen

en: Please login to access this form.
nl: Login om toegang te krijgen tot dit formulier.

en: Indicates required field
nl: Aanduiding van verplicht veld

en: This submission has been locked.
nl: Deze inzending is vergrendeld.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
nl: Deze inzending is automatisch ingevuld met uw vorige inzending.

en: Disable inline form errors
nl: Inline foutmeldingen uitschakelen

en: Default previous submission message
nl: Standaardbericht voorgaande inzending

en: Default previous submissions message
nl: Standaardbericht voorgaande inzendingen

en: Enable webform dialog support
nl: Ondersteuning voor formulier-dialogen inschakelen

en: Preset dialog options
nl: Standaardinstellingen dialoog

en: Dialog options
nl: Dialoogopties

en: Dialog name
nl: Dialoognaam

en: Dialog title
nl: Dialoogtitel

en: Dialog height
nl: Hoogte dialoogvenster

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
nl: U heeft dit formulier reeds ingezonden. <a href="#">Bekijk uw vorige inzending</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
nl: U heeft dit formulier reeds ingezonden. <a href="#">Bekijk uw vorige inzendingen</a>.

en: Export temporary directory
nl: Tijdelijke map exporteren

en: Element text format
nl: Tekstformaat element

en: Mail text format
nl: Tekstformaat mail

en: Submission view
nl: Inzendingsoverzicht

en: View name / Display ID
nl: Overzichtsnaam / Weergave-ID

en: Apply to webform
nl: Toepassen op formulier

en: Apply to node
nl: Toepassen op node

en: Replace to global
nl: Globaal vervangen

en: Replace to webform
nl: Vervangen voor formulier

en: Replace to node
nl: Vervangen voor node

en: Default form open message
nl: Standaardbericht opening formulier

en: Default form close message
nl: Standaardbericht sluiting formulier

en: Default form access denied message
nl: Standaardbericht geen-toegang

en: Default submission views
nl: Standaardoverzichten inzendingen

en: Apply to global
nl: Globaal toepassen

en: Default submission view replace
nl: Standaardoverzicht inzendingen vervangen

en: Default submission access denied message
nl: Standaardbericht geen toegang tot inzending

en: Default Algolia application id
nl: Standaard Algolia applicatie-ID

en: Default Algolia API key
nl: Standaard Algolia API-sleutel

en: Controls if unused HTML editor files should be marked temporary
nl: Bepaalt of ongebruikte HTML-editor bestanden als tijdelijk gemarkeerd worden

en: Controls if unused webform submission files should be marked temporary
nl: Bepaalt of ongebruikte bestanden van inzendingen als tijdelijk gemarkeerd worden

en: Immediately deleted temporary managed webform submission files
nl: Onmiddellijk verwijderde tijdelijke bestanden van inzendingen

en: Default file upload limit per form
nl: Standaardlimiet bestands-upload per formulier

en: Default maximum file upload size
nl: Standaard maximale upload-grootte bestanden

en: Batch import size
nl: Importeren batchgrootte

en: Default drafts pending multiple drafts message
nl: Standaardbericht bij concept in afwachting van meerdere concepten

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
nl: U heeft een openstaand concept voor dit formulier. <a href="#">Open uw bestaande concept</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
nl: U heeft openstaande concepten voor dit formulier. <a href="#">Bekijk uw openstaande concepten</a>.

en: Default Ajax progress type
nl: Standaardtype Ajax-voortgang

en: Default Ajax effect
nl: Standaardeffect Ajax

en: Default Ajax speed
nl: Standaardsnelheid Ajax

en: Element key pattern
nl: Element sleutelpatroon

en: Filter category
nl: Filter categorie

en: Filter state
nl: Filter status

en: Excluded webform variants
nl: Uitgesloten formuliervarianten

en: Type of downloadable archive
nl: Type downloadbaar archief

en: Allow users to customize the results table
nl: Gebruikers mogen de tabel met resultaten aanpassen

en: Enable form sharing
nl: Formulier delen inschakelen

en: Enable form sharing for webform nodes
nl: Formulier delen inschakelen voor formulier-nodes

en: Default shared form theme
nl: Standaardthema gedeeld formulier

en: Default wizard show all elements label
nl: Standaardlabel alle elementen tonen

en: Default wizard hide all elements label
nl: Standaardlabel alle elementen verbergen

en: Do not track user IP addresses
nl: IP-adressen van gebruikers niet bijhouden

en: Default delete button label
nl: Standaardlabel verwijderknop

en: Check if Webform Clientside Validation module is installed when using the Clientside Validation module
nl: Controleer of de module Webform Clientside Validation geïnstalleerd is bij gebruik van de module Clientside Validation

en: Display webforms as a top-level item in toolbar
nl: Formulieren als topniveau-items in werkbalk tonen

en: Disable support options
nl: Ondersteuningsopties uitschakelen
