LocalGov Drupal Microsites (4.0.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (13 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Square
fr: Carré

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: The canonical hostname, using the full <em>subdomain.example.com</em> format. Leave off the http:// and the trailing slash and do not include any paths.<br />If this domain uses a custom http(s) port, you should specify it here, e.g.: <em>subdomain.example.com:1234</em><br />The hostname may contain only lowercase alphanumeric characters, dots, dashes, and a colon (if using alternative ports).
fr: Le nom d'hôte canonique, au format complet <em>sous-domaine.exemple.com</em>. Omettre le http:// et le slash (/) final, et n'incluez aucun chemin d'URL.<br />Si ce domaine utilise un port http(s) personnalisé, le spécifier ici, ex : <em>sous-domaine.exemple.com:1234</em>.<br />Le nom d'hôte ne peut contenir que des caractères alphanumériques minuscules, des points, des tirets et deux points (si vous utilisez des ports alternatifs).

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Square Large
fr: Carré large

en: Square Medium
fr: Carré moyen

en: Square Small
fr: Petit carré

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.
