LocalGov Microsites Group (all releases) - en to ja translation catalogue (68 entries)

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Reset
ja: リセット

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Back
ja: 戻る

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Modules
ja: モジュール

en: Add term
ja: タームを追加

en: Email
ja: メール

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Site name
ja: サイト名

en: Off
ja: オフ

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Roles
ja: 役割

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Normal
ja: ノーマル

en: Domain
ja: ドメイン

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Invitations
ja: 招待状

en: Square
ja: 正方形

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: No invitations available.
ja: 送信できる招待状がありません。

en: Slogan
ja: スローガン

en: Apply
ja: 適用

en: Bold
ja: ボールド

en: Menus
ja: メニュー

en: Offset
ja: オフセット

en: Favicon
ja: お気に入りアイコン

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Site settings
ja: サイト設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Default 403 (access denied) page
ja: デフォルトの 403 (アクセス拒否) ページ

en: Default 404 (not found) page
ja: デフォルトの 404 (見つかりません) ページ

en: Disabled modules
ja: 無効モジュール

en: Invitee mail
ja: 招待された人のメール

en: Site email address
ja: サイトのメールアドレス

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
ja: ユーザー登録やパスワード再発行等で送信される自動メールの<em>差出人</em>アドレス。（これらのメールがスパムとして判定されるのを防ぐために、サイトのドメインで終わるメールアドレスを使用してください。）

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: How this is used depends on your site's theme.
ja: サイトで利用するテーマによって、使われる方法が変わります。

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ja: このページは、ページへのユーザーアクセスが拒否された際に表示されるページです。空白にすると、標準の"アクセスが拒否されました"ページが表示されます。

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ja: このページは、要求された文書に該当する文書がない場合に表示されます。空白にすると、標準の "ページが見つかりませんでした"ページが表示されます。

en: Error pages
ja: エラーページ

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
ja: パス '%path' は無効か、あるいはあなたがアクセスできないページです。

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Base font size
ja: ベースフォントサイズ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: The path '%path' has to start with a slash.
ja: パス「 %path 」はスラッシュ始まりでなくてはなりません。
