LocalGov Microsites Group (4.3.1) - en to it translation catalogue (77 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: delete
it: elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Group
it: Gruppo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Center
it: Centro

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Back
it: Indietro

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Modules
it: Moduli

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Add term
it: Aggiungi termine

en: Email
it: E-mail

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: Site name
it: Nome del sito

en: Off
it: Spento

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Roles
it: Ruoli

en: Hostname
it: Nome host

en: Normal
it: Normale

en: Domain
it: Dominio

en: Desc
it: Disc

en: Inactive
it: Inattivo

en: Owner
it: Proprietario

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: No terms available.
it: Nessun termine disponibile.

en: Square
it: Quadrato

en: Sort by
it: Ordina per

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: Accept
it: Accetta

en: Blogs
it: Blog

en: Apply
it: Applica

en: Bold
it: Grassetto

en: Menus
it: Menù

en: Offset
it: Scostamento

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Add @name
it: Aggiungi @name

en: Main menu
it: Menu principale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Recent blog posts
it: Articoli recenti del blog

en: Default 403 (access denied) page
it: Pagina 403 predefinita (accesso negato)

en: Default 404 (not found) page
it: Pagina 404 predefinita (non trovato)

en: Disabled modules
it: Moduli disattivati

en: Site email address
it: Indirizzo e-mail del sito

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
it: L'indirizzo <em>Da</em> nelle e-mail automatiche inviate durante la registrazione, le richieste di nuove password e altre notifiche (utilizza un indirizzo email col dominio del sito per impedire che i messaggi inviati vengano contrassegnati come spam).

en: Operations links
it: Link operativi

en: Recent content
it: Contenuti recenti

en: How this is used depends on your site's theme.
it: Come questo sia utilizzato dipende dal tema del sito.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
it: Questa pagina viene mostrata quando l'accesso al documento richiesto è negato all'utente corrente. Lascia vuoto per mostrare una pagina "accesso negato" generica.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
it: Questa pagina viene visualizzata quando nessun altro contenuto corrisponde al documento richiesto. Lascia vuoto per mostrare una pagina generica "pagina non trovata"

en: visible
it: visibile

en: Error pages
it: Pagine di errore

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
it: Il percorso '%path' non è valido oppure non sei abilitato all'accesso.

en: Master
it: Principale

en: The path '%path' has to start with a slash.
it: Il percorso '%path' deve iniziare con slash.
