LocalGov Microsites Group (4.3.1) - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Enabled
pt: Ativado

en: On
pt: Ligado

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: Center
pt: Centrar

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Back
pt: Voltar

en: Default
pt: Por defeito

en: Top
pt: Topo

en: Modules
pt: Módulos

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Add term
pt: Adicionar termo

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Baixo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Off
pt: Desligado

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Domain
pt: Domínio

en: Inactive
pt: Inativo

en: Owner
pt: Proprietário

en: Events
pt: Eventos

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: Invitations
pt: Convites

en: No terms available.
pt: Não há termos disponíveis.

en: Square
pt: Quadrado

en: Banner
pt: Faixa

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Add user
pt: Adicionar utilizador

en: Accept
pt: Aceitar

en: No invitations available.
pt: Não existem convites disponíveis.

en: Blogs
pt: Blogues

en: News
pt: Notícias

en: Webform
pt: Formulário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Bold
pt: Negrito

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Domain status
pt: Status do domínio

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Decline
pt: Rejeitar

en: Site settings
pt: Configurações do site

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Add @name
pt: Adicionar @name

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Recent blog posts
pt: Entradas recentes no blogue

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página de erro 403 (acesso não autorizado)

en: Default 404 (not found) page
pt: Página de erro 404 (não encontrada)

en: Disabled modules
pt: Módulos inativos

en: Site email address
pt: Endereço de email do sítio

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
pt: O endereço do <em> Formulário </em> no envio de emails automático durante o registo e pedido de nova senha e outras notificações. ( Utilize um endereço que termine no domínio do seu sítio para prevenir que este email seja sinalizado como spam.)

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: How this is used depends on your site's theme.
pt: Como isto é usado depende do tema do teu sítio.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
pt: Esta página é exibida quando o documento requerido é negado ao utilizador corrente. Deixe em branco para exibir uma página genérica de "acesso negado".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
pt: Esta página é exibida quando nenhum outro conteúdo corresponde ao  pedido. Deixe em branco para exibir uma página genérica de "página não encontrada".

en: visible
pt: visível

en: Error pages
pt: Páginas de erro

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho '%path' é inválido ou não tem acesso a ele.

en: Group content
pt: Conteúdo de grupo

en: Master
pt: Principal

en: Invited by
pt: Convidado por

en: The path '%path' has to start with a slash.
pt: O caminho '%path' tem de começar com uma barra.

en: Member account
pt: Conta de membro
