LocalGov Microsites Group (4.4.0) - en to fr translation catalogue (92 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Back
fr: Précédent

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Bottom
fr: Bas

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: Site name
fr: Nom du site

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Roles
fr: Rôles

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Domain
fr: Domaine

en: Inactive
fr: Inactif

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Events
fr: Évènements

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Upcoming events
fr: Evènements futurs

en: My invitations
fr: Mes invitations

en: No terms available.
fr: Aucun terme disponible.

en: Square
fr: Carré

en: Sort by
fr: Trier par

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Accept
fr: Accepter

en: No invitations available.
fr: Aucune invitation disponible.

en: News
fr: Nouvelles

en: Apply
fr: Appliquer

en: Bold
fr: Gras

en: Offset
fr: Décalage

en: Domain status
fr: Statut du domaine

en: Domain settings
fr: Paramètres du domaine

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Decline
fr: Refuser

en: Site settings
fr: Paramètres du site

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Add @name
fr: Ajouter un @name

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Recent blog posts
fr: Derniers billets

en: Default 403 (access denied) page
fr: Page 403 par défaut (accès refusé)

en: Default 404 (not found) page
fr: Page 404 par défaut (page non trouvée)

en: Site email address
fr: Adresse de courriel du site

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
fr: L'adresse de l'expéditeur des emails automatiques envoyés durant l'inscription et les demandes de nouveau mot de passe, et les autres notifications. (Utiliser une adresse dans le domaine de votre site afin d'éviter d'être considéré comme spam).

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: How this is used depends on your site's theme.
fr: La façon dont cela sera utilisé dépend du thème de votre site.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fr: Cette page est affichée lorsque l'affichage du document demandé est refusé à l'utilisateur actuel. Laisser vide pour afficher une page "Accès refusé" générique.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fr: Cette page est affichée lorsque aucun contenu ne correspond au document demandé. Laisser vide pour afficher une page "page non trouvée" générique.

en: Error pages
fr: Pages d'erreur

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '%path' est invalide ou vous n'avez pas le droit d'y accéder.

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Master
fr: Principal

en: Invited by
fr: Invité par

en: Invitee
fr: Invité

en: Invited on
fr: Invité(e) le

en: Admin theme
fr: Thème de l'administration

en: The path '%path' has to start with a slash.
fr: Le chemin '%path' doit commencer par un slash.

en: Remove member link
fr: Lien de retrait du membre

en: Member account
fr: Compte membre

en: The canonical hostname, using the full <em>subdomain.example.com</em> format. Leave off the http:// and the trailing slash and do not include any paths.<br />If this domain uses a custom http(s) port, you should specify it here, e.g.: <em>subdomain.example.com:1234</em><br />The hostname may contain only lowercase alphanumeric characters, dots, dashes, and a colon (if using alternative ports).
fr: Le nom d'hôte canonique, au format complet <em>sous-domaine.exemple.com</em>. Omettre le http:// et le slash (/) final, et n'incluez aucun chemin d'URL.<br />Si ce domaine utilise un port http(s) personnalisé, le spécifier ici, ex : <em>sous-domaine.exemple.com:1234</em>.<br />Le nom d'hôte ne peut contenir que des caractères alphanumériques minuscules, des points, des tirets et deux points (si vous utilisez des ports alternatifs).

en: "Inactive" domains are only accessible to user roles with that assigned permission.
fr: Les domaines "inactifs" sont accessibles uniquement par les utilisateurs ayant cette permission.

en: The hostname is already registered.
fr: Ce nom de domaine existe déjà.

en: Add @group_type_label
fr: Ajouter un(e) @group_type_label

en: Site front page
fr: Page d'accueil du site

en: Remove invitation
fr: Retirer l'invitation

en: Group invitations
fr: Invitations au groupe

en: My Invitations
fr: Mes invitations

en: User invitations to Groups
fr: Invitations de l'utilisateur aux groupes
