LocalGov Microsites Group (4.4.0) - en to hu translation catalogue (90 entries)

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Group
hu: Csoport

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Language
hu: Nyelv

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Weight
hu: Súly

en: Center
hu: Középen

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Back
hu: Vissza

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Top
hu: Teteje

en: Modules
hu: Modulok

en: Updated
hu: Frissítve

en: Content Types
hu: Tartalomtípusok

en: Add term
hu: Kifejezés hozzáadása

en: Email
hu: E-mail

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page
hu: Oldal

en: Bottom
hu: Alja

en: Taxonomy terms
hu: Taxonómiakifejezések

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Hostname
hu: Kiszolgáló neve

en: Normal
hu: Általános

en: Domain
hu: Domén

en: Desc
hu: Csökk

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Events
hu: Események

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: Upcoming events
hu: Közelgő események

en: Invitations
hu: Meghívások

en: No terms available.
hu: Nincs elérhető kifejezés.

en: Square
hu: Négyzet

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Add user
hu: Felhasználó létrehozása

en: Accept
hu: Elfogadás

en: No invitations available.
hu: Nincs elérhető meghívás.

en: Blogs
hu: Blogok

en: News
hu: Hírek

en: Slogan
hu: Jelmondat

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Bold
hu: Vastag

en: Menus
hu: Menük

en: Offset
hu: Eltolás

en: Domain status
hu: Domain állapot

en: Domain settings
hu: Domain beállítások

en: Default theme
hu: Alapértelmezés szerinti smink

en: Decline
hu: Elutasítás

en: Site settings
hu: Webhely beállítások

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Add @name
hu: @name hozzáadása

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Recent blog posts
hu: Friss blogbejegyzések

en: Default 403 (access denied) page
hu: Alapértelmezés szerinti 403 (tiltott hozzáférést jelző) oldal

en: Default 404 (not found) page
hu: Alapértelmezés szerinti 404 (nem található) oldal

en: Taxonomies
hu: Taxonómiák

en: Site email address
hu: A webhely e-mail címe

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
hu: A regisztrációs üzenetek, elfelejtett jelszó igénylések és más rendszerszintű értesítések feladójaként megjelenő cím. (A kéretlen levélszemétként való megbélyegzést elkerülendő javasolt a webhely domén nevére végződő e-mail címet megadni.)

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Recent content
hu: Friss tartalom

en: How this is used depends on your site's theme.
hu: Ennek a használata függ a webhely sminkjétől.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
hu: Ez az oldal akkor jelenik meg, amikor az aktuális felhasználó nem jogosult hozzáférni a kért dokumentumhoz. Az általános „Hozzáférés megtagadva” oldal megjelenítéséhez üresen kell hagyni.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
hu: Ez az oldal akkor jelenik meg, amikor a kért dokumentummal egyetlen más tartalom sem feleltethető meg. Általános, „az oldal nem található” oldal megjelenítéséhez üresen kell hagyni.

en: Error pages
hu: Hibaoldalak

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
hu: %path érvénytelen vagy nincs megfelelő jogosultság.

en: Group content
hu: Csoport tartalom

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Invited by
hu: Meghívta

en: The path '%path' has to start with a slash.
hu: '%path' útvonalnak perjellel kell kezdődnie.

en: Remove member link
hu: Tagi kapcsolat eltávolítása

en: Member account
hu: Tagi fiók

en: Add @group_type_label
hu: @group_type_label hozzáadása
