LocalGov Microsites Group (4.4.0) - en to id translation catalogue (65 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Enabled
id: Aktif

en: Weight
id: Bobot

en: Center
id: Tengah

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Modules
id: Modul

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: Add term
id: Tambah istilah

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: Site name
id: Nama situs

en: Roles
id: Peran

en: Hostname
id: Nama host

en: Owner
id: Pemilik

en: Events
id: Acara

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Upcoming events
id: Acara yang akan datang

en: No terms available.
id: Tidak ada istilah tersedia.

en: Square
id: Kotak

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Blogs
id: Blog

en: News
id: Berita

en: Apply
id: Terapkan

en: Bold
id: Tebal

en: Menus
id: Menu

en: Offset
id: Letak

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Main menu
id: Menu utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Recent blog posts
id: Artikel blog terbaru

en: Default 403 (access denied) page
id: Halaman 403 (akses terlarang) standar

en: Default 404 (not found) page
id: Halaman 404 (tidak ditemukan) standar

en: Site email address
id: Alamat email situs

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
id: Alamat <em>Pengirim</em> di email otomatis yang dikirim saat pendaftaran dan permintaan kata sandi baru, dan notifikasi lainnya. (Gunakan alamat yang berakhiran di domain situs Anda untuk membantu mencegah agar email ini ditandai sebagai spam.)

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Recent content
id: Konten terbaru

en: How this is used depends on your site's theme.
id: Bagaimana ini digunakan tergantung dari tema situs Anda

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
id: Halaman ini ditampilkan saat dokumen yang diminta ditolak ke pengguna saat ini. Biarkan kosong untuk menampilkan halaman "akses ditolak" generik.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
id: Halaman ini ditampilkan bila tidak ada konten lain yang sesuai dengan dokumen yang diminta. Biarkan kosong untuk menampilkan halaman "halaman tidak ditemukan" generik.

en: Error pages
id: Halaman error

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
id: Path '%path' salah satunya tidak sah atau Anda tidak memiliki hak untuk mengaksesnya.

en: Asc
id: Urutan turun

en: The path '%path' has to start with a slash.
id: Jalur '%path' harus dimulai dengan garis miring.
