LocalGov Microsites Group (4.4.0) - en to ja translation catalogue (79 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Back
ja: 戻る

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Modules
ja: モジュール

en: Updated
ja: 更新

en: Add term
ja: タームを追加

en: Email
ja: メール

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Site name
ja: サイト名

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Roles
ja: 役割

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Normal
ja: ノーマル

en: Domain
ja: ドメイン

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Events
ja: イベント

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Upcoming events
ja: 今後のイベント

en: Invitations
ja: 招待状

en: No terms available.
ja: 利用できるタームはありません。

en: Square
ja: 正方形

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Accept
ja: 受け入れる

en: No invitations available.
ja: 送信できる招待状がありません。

en: Blogs
ja: ブログ

en: Slogan
ja: スローガン

en: Apply
ja: 適用

en: Bold
ja: ボールド

en: Menus
ja: メニュー

en: Offset
ja: オフセット

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Decline
ja: 拒否する

en: Site settings
ja: サイト設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Recent blog posts
ja: 最近のブログ投稿

en: Default 403 (access denied) page
ja: デフォルトの 403 (アクセス拒否) ページ

en: Default 404 (not found) page
ja: デフォルトの 404 (見つかりません) ページ

en: Site email address
ja: サイトのメールアドレス

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
ja: ユーザー登録やパスワード再発行等で送信される自動メールの<em>差出人</em>アドレス。（これらのメールがスパムとして判定されるのを防ぐために、サイトのドメインで終わるメールアドレスを使用してください。）

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: How this is used depends on your site's theme.
ja: サイトで利用するテーマによって、使われる方法が変わります。

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ja: このページは、ページへのユーザーアクセスが拒否された際に表示されるページです。空白にすると、標準の"アクセスが拒否されました"ページが表示されます。

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ja: このページは、要求された文書に該当する文書がない場合に表示されます。空白にすると、標準の "ページが見つかりませんでした"ページが表示されます。

en: Error pages
ja: エラーページ

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
ja: パス '%path' は無効か、あるいはあなたがアクセスできないページです。

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: The path '%path' has to start with a slash.
ja: パス「 %path 」はスラッシュ始まりでなくてはなりません。
