LocalGov Workflows (1.4.2) - en to fr translation catalogue (70 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Author
fr: Auteur

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Schedule
fr: Planning

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Never
fr: Jamais

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Authored by
fr: Écrit par

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 1 year
fr: 1 an

en: 2 years
fr: 2 ans

en: 3 years
fr: 3 ans

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Add schedule
fr: Ajouter une planification

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Review
fr: Vérifier

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Offset
fr: Décalage

en: Reviewed
fr: Examiné

en: Scheduling
fr: Planification

en: Drupal user
fr: Utilisateur Drupal

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Reschedule
fr: Replanifier

en: Editorial
fr: Éditorial

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: Find and moderate content.
fr: Trouver et modérer du contenu.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
