Logger (1.0.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (12 entries)

en: Prefix
hu: Előtag

en: Logging
hu: Naplózás

en: File
hu: Fájl

en: Field name
hu: Mező neve

en: Syslog
hu: Rendszernapló

en: Enabled fields
hu: Engedélyezett mezők

en: Custom fields
hu: Egyéni mezők

en: Logger
hu: Naplózó

en: Output
hu: Kimenet

en: Facility
hu: Naplózó rendszer

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
hu: A rendszerbeállítástól függően a Syslog és egyéb naplózó segédeszközök ezt a kódot használják az azonosításra, vagy a teljes rendszernaplóban való szűrésre.

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
hu: Egy karakterlánc, amely minden rendszernaplóba kerülő bejegyzés elejéhez hozzá lesz illesztve. Ha több webhely is ugyanazt a rendszernaplót használja, akkor ennek az oldalankénti egyedi azonosítónak a segítségével lehet könnyen szétválasztani a bejegyzéseket.
