Logger (1.0.0-alpha4) - en to id translation catalogue (6 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Logging
id: Pengelogan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Facility
id: Fasilitas

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
id: Tergantung konfigurasi situs, Syslog dan perangkat pencatat log lainnya menggunakan kode ini untuk mengenali atau menyaring pesan dari semua log sistem.

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
id: String yang akan ditambahkan ke setiap pesan yang masuk ke Syslog. Jika Anda memiliki beberapa situs yang masuk ke file log Syslog yang sama, identitas unik per situs memudahkan untuk membedakan entri log.
