Logger (1.0.0-alpha5) - en to it translation catalogue (9 entries)

en: Prefix
it: Prefisso

en: Enabled
it: Attivato

en: Field
it: Campo

en: Field name
it: Nome del campo

en: Log level
it: Livello di log

en: Output
it: In uscita

en: Facility
it: Destinazione

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
it: A seconda della configurazione del sistema, Syslog e altri strumenti di logging usano questo codice per identificare o filtrare messaggi nell'intero log di sistema.

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
it: Stringa che verrà aggiunta in testa ad ogni messaggio inviato a Syslog. Se si gestiscono più siti che inviano i log allo stesso file Syslog, aggiungere un identificativo univoco per ogni sito aiuta a distinguerli durante la consultazione.
