Logger (1.0.0-alpha5) - en to uk translation catalogue (14 entries)

en: Prefix
uk: Префікс

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Logging
uk: Журналювання

en: File
uk: Файл

en: Field
uk: Поле

en: Field name
uk: Назва поля

en: Syslog
uk: Системний журнал

en: Log level
uk: Рівень журналювання

en: Logger
uk: Лог

en: Output
uk: Вивід

en: Facility
uk: Засіб

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
uk: Залежно від конфігурації системи, Системний журнал та інші засоби ведення журналу використовують цей код для ідентифікації або фільтрації записів усього системного журналу.

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
uk: Рядок, що буде додаватися на початку кожного з повідомлень, записуваного в Системний журнал. Якщо кілька сайтів записують свої повідомлення в один і той самий файл Системного журналу, унікальний ідентифікатор сайту полегшить відокремлення записів журналу.

en: Target configuration
uk: Конфігурація цілі
