Logger (1.0.0-alpha6) - en to nl translation catalogue (11 entries)

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: File
nl: Bestand

en: Field
nl: Veld

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Output
nl: Uitvoer

en: Service name
nl: Naam dienst

en: Facility
nl: Faciliteit

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
nl: Afhankelijk van de systeeminstellingen gebruiken Syslog en andere logging-tools deze code om meldingen te identificeren of te filteren uit de systeemlog.

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
nl: Een tekenreeks die wordt toegevoegd aan ieder bericht dat in de Syslog wordt geschreven. Als meerdere sites logberichten in hetzelfde Syslogbestand schrijven kan met deze Syslog-id onderscheid gemaakt worden tussen de berichten.

en: Target configuration
nl: Doelinstelling
