Logger DB (1.0.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Logging
fr: Journalisation

en: Field
fr: Champ

en: Time
fr: Heure

en: Date format
fr: Format de date

en: Database
fr: Base de données

en: Severity
fr: Importance

en: Fields
fr: Champs

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 1 year
fr: 1 an

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Channel
fr: Canal

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: any
fr: tous

en: Display fields
fr: Afficher les champs

en: 1 month
fr: 1 mois

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Channels
fr: Canaux

en: Raw
fr: Brut

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: @count rows
fr: @count lignes

en: Numeric
fr: Numérique

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
fr: Le niveau de sévérité de l'événement : intervalle de 0 (Urgence) à 7 (Débogage).

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -
