Lunr search (8.x-1.3) - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Delete
pt: Eliminar

en: Type
pt: Tipo

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Options
pt: Opções

en: Attributes
pt: Atributos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: No results found
pt: Sem resultados encontrados

en: Authentication
pt: Autenticação

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Apply
pt: Aplicar

en: Index
pt: Índice

en: Alias
pt: URL alternativo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: Any
pt: Qualquer

en: Row
pt: Linha

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Path settings
pt: Definições do caminho

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Master
pt: Principal

en: Raw output
pt: Output sem formatação

en: You have no fields. Add some to your view.
pt: Não tem campos. Adiciona alguns à sua view.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
pt: O nome máquina deve conter apenas letras, números, travessões e sublinhados.

en: All field aliases must be unique
pt: Todos os campos alternativos devem ser únicos.

en: Alias for @id
pt: Caminho alternativo para @id

en: Raw output for @id
pt: Saída sem formatação para @id

en: Field row
pt: Linha de campo

en: Alias for ID
pt: ID alternativo

en: Raw output for ID
pt: Output em bruto para o ID

en: Serialized output format
pt: Formato de output serializado

en: Path is empty.
pt: O caminho está vazio.

en: Authentication Provider
pt: Provedor de autenticação
