Machine Name Widget (8.x-2.0-alpha1) - en to de translation catalogue (18 entries)

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Source field
de: Ursprungsfeld

en: Machine name
de: Systemname

en: Field types
de: Feldtypen

en: Machine Name
de: Systemname

en: The field that should be used as a source for the machine name element. This field needs to be displayed in the entity form <em>before</em> the @field_label field.
de: Das Feld, das als Quelle für das Systemnamen verwendet werden soll. Dieses Feld muss in der Entitätsformular <em>vor</em> dem Feld @field_label angezeigt werden.

en: Disable after initial creation
de: Nach dem ersten Anlegen deaktivieren

en: Disable the machine name after the content has been saved for the first time.
de: Den Systemnamen deaktivieren, nachdem der Inhalt zum ersten mal gespeichert wurde.

en: Replace pattern
de: Muster ersetzen

en: A regular expression (without delimiters) matching disallowed characters in the machine name.
de: Ein regulärer Ausdruck (ohne Trennzeichen), der auf verbotene Zeichen im Systemnamen angewendet wird.

en: Replace character
de: Zeichen ersetzen

en: A character to replace disallowed characters in the machine name. When using a different character than '_', <em>Replace pattern</em> needs to be set accordingly.
de: Ein Satzzeichen, das verbotene Zeichen im Systemnamen ersetzt. Wenn Sie ein anderes Zeichen als '_' verwenden, muss die Option <em>Ersatzmuster</em> entsprechend eingestellt werden.

en: Source field: @source_field
de: Quellfeld: @source_field

en: Disable on edit: @disable_on_edit
de: Während der Bearbeitens deaktivieren: @disable_on_edit

en: Replace pattern: @replace_pattern
de: Muster ersetzen: @replace_pattern

en: Replace character: @replace
de: Zeichen ersetzen: @replace

en: <em>Missing configuration</em>.
de: <em>Fehlende Konfiguration</em>.
