Maestro (4.2.5) - en to fr translation catalogue (119 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Private
fr: Privé

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: On
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Path
fr: Chemin

en: Display
fr: Affichage

en: Assigned
fr: Attribué

en: Assigned to
fr: Assigné à

en: Unknown
fr: Inconnu

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Date Format
fr: Format de date

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Date format
fr: Format de date

en: Off
fr: Désactivé

en: To
fr: À

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Variable name
fr: Nom de la variable

en: Variable value
fr: Valeur de la variable

en: Details
fr: Détails

en: By
fr: Par

en: Method
fr: Méthode

en: Role
fr: Rôle

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Redirect to
fr: Rediriger vers

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Operator
fr: Opérateur

en: Order
fr: Ordre

en: Template
fr: Gabarit

en: edit template
fr: modifier le gabarit

en: Close
fr: Fermer

en: Task
fr: Tâche

en: Operation
fr: Opération

en: Sort by
fr: Trier par

en: Change
fr: Modifier

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Accept
fr: Accepter

en: Link Text
fr: Lier le texte

en: Lines
fr: Lignes

en: Workflow
fr: Processus

en: Entity
fr: Entité

en: Fixed
fr: Fixe

en: id
fr: identifiant (id)

en: Workflow History
fr: Historique du processus

en: Missing
fr: Manquant

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Complete
fr: Terminé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Tasks
fr: Tâches

en: Assignments
fr: Affectations

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Execute
fr: Exécuter

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Template Name
fr: Nom du gabarit

en: About
fr: À propos

en: If
fr: Si

en: Next Step
fr: Étape suivante

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Assignment
fr: Assignation

en: Queue ID
fr: Identifiant (ID) de la file d'attente

en: Bundle
fr: Type

en: Reject
fr: Rejeter

en: Assign to
fr: Assigner à

en: Template id
fr: Id du gabarit

en: Not Started
fr: Non commencé

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: The name of the variable.
fr: Le nom de la variable

en: The value of the variable.
fr: La valeur de la variable.

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Assignee
fr: Cessionnaire

en: Assigned To
fr: Assigné à

en: Add Template
fr: Ajouter un gabarit

en: manual
fr: manuel

en: Assigned To:
fr: Assigné à:

en: Reminder
fr: Rappel

en: Process ID
fr: Identifiant de processus

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Task ID
fr: Identifiant (ID) de la tâche

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Aborted
fr: Abandonné

en: Variable Name
fr: Nom de la variable

en: Delete Template
fr: Supprimer le gabarit

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Master
fr: Principal

en: Unique ID
fr: Identifiant (ID) unique

en: Validated
fr: Validé

en: Reassign
fr: Réassigner

en: submission
fr: soumission

en: Completed Time
fr: Heure de complétion

en: Full Page
fr: Page entière

en:  - Any -
fr:  - Tout -
