Mail Group (2.1.2) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: Created
fr: Créé

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: groups
fr: groupes

en: Inactive
fr: Inactif

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Members
fr: Membres

en: group
fr: groupe

en: Add group
fr: Ajouter un groupe

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Membership
fr: Abonnement

en: Changed
fr: Modifié

en: All members
fr: Tous les membres

en: membership
fr: adhésion

en: Add message
fr: Ajouter un message

en: Activate
fr: Activer

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Created by
fr: Créé par

en: Group types
fr: Types de groupes

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Connection
fr: Connexion

en: Add member
fr: Ajouter un membre

en: Group type
fr: Type de groupe

en: The body of the message.
fr: Le corps du message.

en: Message ID
fr: Identifiant (ID) du message

en: Master
fr: Principal

en: Reply to
fr: Répondre

en: Individual
fr: Individuel

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Add a new @entity_type.
fr: Ajouter un nouveau @entity_type.

en: group type
fr: type de groupe

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.
