Mapbox Places (1.0.0) - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Language
de: Sprache

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Country
de: Land

en: Place
de: Ort

en: Settings
de: Einstellungen

en: Address
de: Adresse

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Locality
de: Ort

en: Postal Code
de: Postleitzahl

en: Data types
de: Datentypen

en: District
de: Landkreis

en: Autocomplete
de: Autovervollständigung

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Neighborhood
de: Nachbarschaft

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size

en: Mapbox
de: Kartenbox

en: Autocomplete: @autocomplete
de: Autovervollständigung: @autocomplete
