Mapbox Places (1.0.0) - en to fi translation catalogue (17 entries)

en: Language
fi: Kieli

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Country
fi: Maa

en: Place
fi: Paikkakunta

en: Settings
fi: Asetukset

en: Region
fi: Alue

en: Address
fi: Osoite

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Data types
fi: Tietotyypit

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Neighborhood
fi: Lähiö

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fi: Teksti joka näytetään kentän sisällä kunnes arvo on syötetty. Tämä vihje on usein esimerkkiarvo tai lyhyt kuvaus oletetusta muodosta.

en: Placeholder: @placeholder
fi: Kirjanmerkki: @placeholder

en: Textfield size: @size
fi: Tekstikentän koko: @size
