Mapsemble (2.0.0-beta1) - en to de translation catalogue (40 entries)

en: Type
de: Typ

en: Author
de: Autor

en: Description
de: Beschreibung

en: unknown
de: unbekannt

en: Image
de: Bild

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: View
de: Ansicht

en: Updated
de: Aktualisiert

en: Created
de: Erstellt

en: Client ID
de: Client-ID

en: Location
de: Ort

en: Field name
de: Feldname

en: Height
de: Höhe

en: Store
de: Shop

en: here
de: hier

en: Authored on
de: Geschrieben am

en: Location field
de: Ortsfeld

en: Map
de: Karte

en: Changed
de: Geändert

en: Machine name
de: Systemname

en: Popup
de: Pop-Up

en: - Select -
de: - Auswählen -

en: Formatter
de: Anzeigeformat

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: The configuration has been updated.
de: Die Einstellung wurde aktualisiert.

en: Bundle
de: Subtyp

en: Card
de: Karte

en: Maps
de: Karten

en: Add map
de: Karte hinzufügen

en: Formatter settings
de: Anzeigeformateinstellungen

en: Field mappings
de: Feldzuordnungen

en: Stores
de: Shops

en: Field formatters
de: Anzeigeformat

en: Display modes
de: Anzeigemodi

en: Administer stores
de: Stores verwalten

en: Sync entities
de: Entitäten synchronisieren

en: Created new example %label.
de: Neues Beispiel %label erstellt.

en: Updated example %label.
de: Beispiel %label aktualisiert.
