Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (28 entries)

en: Images
hi: चित्र

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Links
hi: लिंक

en: URL
hi: यूआरएल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Node
hi: नोड

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Code
hi: कोड

en: General
hi: सामान्य

en: View user profile.
hi: प्रयोक्ता की रुपरेखा देखें।

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Lists
hi: सूचियों

en: Entity
hi: इकाई

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Parser
hi: पार्सर

en: Paragraph one.
hi: पहला अनुच्छेद

en: Paragraph two.
hi: दूसरा अनुच्छेद

en: Emphasized
hi: महत्त्व दें.

en: Coded
hi: कोडित

en: Block quoted
hi: ब्लॉक उद्धृत

en: First item
hi: पहला आइटम

en: Second item
hi: दूसरा मद

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: Quotation mark
hi: उद्धरण चिह्न

en: Cent
hi: सेन्ट

[ctx: Font weight]
en: Strong
hi: प्रबल
