Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: Images
ja: イメージ

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Links
ja: リンク

en: User
ja: ユーザー

en: Node
ja: ノード

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Input filters
ja: 入力フィルター

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Lists
ja: リスト

en: Entity
ja: エンティティ

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Parser
ja: パーサー

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: External links only
ja: 外部リンクのみ

en: Paragraph one.
ja: 段落1

en: Paragraph two.
ja: 段落2

en: Emphasized
ja: 強調

en: Coded
ja: コード

en: Block quoted
ja: ブロック引用

en: First item
ja: 1番目の項目

en: Second item
ja: 2番目の項目

en: Ampersand
ja: アンパサンド(&amp;)

en: Quotation mark
ja: 引用符(&quot;)

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ja: ほとんどの特殊文字は問題なく入力できます。

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ja: もし表示がおかしくなった場合は、HTML文字実体参照を試してみてください。たとえば、アンパサンド &amp; を &amp;amp; と入力します。文字実体参照の完全なリストは、HTMLの <a href="@html-entities">実体参照</a>ページをご覧ください。

[ctx: Font weight]
en: Strong
ja: 強調

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Internal links only
ja: 内部リンクのみ
