Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Images
pt: Imagens

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: User
pt: Usuário

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Input filters
pt: Filtros de entrada

en: Code
pt: Código

en: General
pt: Geral

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: Deleted
pt: Apagado

en: Lists
pt: Listas

en: Entity
pt: Entidade

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Title text
pt: Texto do título

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: External links only
pt: Apenas links externos

en: Paragraph one.
pt: Parágrafo um.

en: Paragraph two.
pt: Parágrafo dois.

en: Emphasized
pt: Ênfase

en: Coded
pt: Codificado

en: Block quoted
pt: Bloco de citação

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Ampersand
pt: "E" comercial

en: Quotation mark
pt: Aspas

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
pt: A maior parte dos caracteres incomuns podem ser diretamente inseridos sem problemas.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
pt: Se você encontrar problemas, tente usar caracteres HTML. Um exemplo comum como &amp;amp; para um caractere E-comercial &amp;. Para uma lista completa veja a página sobre <a href="@html-entities">entidades</a>. Alguns dos caracteres disponíveis incluem:

en: Cent
pt: Centavo

[ctx: Font weight]
en: Strong
pt: Negrito

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: HTML Entities
pt: Entidades HTML

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Rendered
pt: Renderizado

en: Internal links only
pt: Apenas links internos
