Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (35 entries)

en: Images
sv: Bilder

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Links
sv: Länkar

en: User
sv: Användare

en: Node
sv: Nod

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Input filters
sv: Inmatningsfilter

en: Code
sv: Kod

en: General
sv: Allmän

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Lists
sv: Listor

en: Entity
sv: Objekt

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: Title text
sv: Text för titel

en: Parser
sv: Tolkare

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: External links only
sv: Enbart externa länkar

en: Paragraph one.
sv: Första stycket.

en: Paragraph two.
sv: Andra stycket.

en: Emphasized
sv: Betonat/kursivt

en: Coded
sv: Kodat

en: Block quoted
sv: Blockciterat

en: First item
sv: Första posten

en: Second item
sv: Andra posten

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
sv: De flesta ovanliga tecken kan skrivas in direkt utan problem.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
sv: Försök använda HTML-teckenenheter om du råkar ut för problem. Ett vanligt exempel är &amp;amp; för ett &amp;-tecken. En komplett lista över teckenenheter finns på sidan <a href="@html-entities">HTML entities</a> . Några av de tillgängliga tecknen är:

[ctx: Font weight]
en: Strong
sv: Fet

en: Headings
sv: Rubriker

en: Paragraphs
sv: Paragrafer
