Mastodon API (1.0.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (19 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Settings
hu: Beállítások

en: Label
hu: Címke

en: ID
hu: Azonosító

en: Entity
hu: Entitás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Instances
hu: Példányok

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Image format
hu: Képformátum

en: Alt text
hu: Alternatív szöveg

en: Image field
hu: Képmező

en: Image style
hu: Képstílus

en: Instance
hu: Példány
