Mastodon API (1.0.0-alpha1) - en to oc translation catalogue (16 entries)

en: Status
oc: Estatut

en: Type
oc: Tipe

en: Description
oc: Descripcion

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: - None -
oc: - Pas cap -

en: Settings
oc: Paramètres

en: Label
oc: Etiqueta

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: Entity
oc: Entitat

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Instances
oc: Instàncias

en: Bundles
oc: Paquets

en: Image style
oc: Estil d'imatge

en: Instance
oc: Instància
