Mastodon API (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (22 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: - None -
uk: - Немає -

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Entity
uk: Сутність

en: Token replacements
uk: Замінники

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Upload a file
uk: Передати файл

en: Instances
uk: Екземпляри

en: Bundles
uk: Пакети

en: Image format
uk: Формат зображення

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Character count
uk: Кількість символів

en: Image field
uk: Поле зображення

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Instance
uk: Екземпляр

en: Access Token
uk: Токен доступу
