Mastodon API (1.0.0-alpha1) - en to ur translation catalogue (10 entries)

en: Status
ur: حالت

en: Type
ur: قِسم

en: Description
ur: وضاحت

en: Disabled
ur: غیر فعال

en: Enabled
ur: فعال

en: - None -
ur: - کوئی بھی نہیں -

en: Settings
ur: ترتیبات

en: Label
ur: عنوان

en: ID
ur: شناخت

en: Entity type
ur: Entity کی قسم
