Mastodon API (1.0.0-alpha2) - en to de translation catalogue (22 entries)

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Entity
de: Entität

en: Token replacements
de: Token-Ersatzmuster

en: Machine name
de: Systemname

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Upload a file
de: Eine Datei hochladen

en: Instances
de: Instanzen

en: Bundles
de: Subtypen

en: Image format
de: Bildformat

en: Alt text
de: Alternativer Text

en: Character count
de: Zeichenanzahl

en: Image field
de: Bildfeld

en: Image style
de: Bildstil

en: Instance
de: Instanz

en: Access Token
de: Zugriffs-Token

en: Image fields
de: Bildfelder
