Mastodon API (1.0.0-alpha2) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Status
it: Stato

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Entity
it: Entità

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Bundles
it: Bundle

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Image style
it: Stile immagine

en: Instance
it: Istanza
