Material Admin (8.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Version
id: Versi

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Access
id: Akses

en: Web Server
id: Server Web

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Up
id: Ke atas

en: System
id: Sistem

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Close
id: Tutup

en: Select all rows in this table
id: Pilih semua baris dalam tabel ini

en: Deselect all rows in this table
id: Hapus pilihan pada semua baris dalam tabel ini

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Memory limit
id: Batas memori

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Module dependencies
id: Dependensi modul

en: No modules are available to uninstall.
id: Tidak ada modul yang bisa di-uninstall.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
id: Kewenangan ini adalah turunan dari pemeran pengguna terdaftar.

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Last Cron Run
id: Cron Run Terakhir

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Drupal Version
id: Versi Drupal

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: First page
id: Halaman pertama

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
id[0]: Alasan berikut mencegah @module.module_name agar tidak dicopot pemasangannya:
id[1]: Alasan berikut mencegah @module.module_name agar tidak dicopot pemasangannya:

en: General System Information
id: Informasi Sistem Umum
