Material base (3.1.1) - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Search
fr: Rechercher

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Layout
fr: Mise en page

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Tools
fr: Outils

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Theme name
fr: Nom du thème

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Last page
fr: Dernière page

en: Navbar
fr: Barre de navigation

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key

en: Dismissible
fr: Fermable

en: A base theme using Drupal 9.0.0's core markup and CSS.
fr: Un thème de base utilisant le balisage et le CSS du cœur de Drupal 9.0.0.
