Material base (3.1.1) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Layout
id: Tata letak

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Tools
id: Alat

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Standard
id: Standar

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Permanent
id: Permanen

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Status messages
id: Pesan status

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Theme name
id: Nama tema

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
