Materialize – Google Material base theme (2.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Download
fr: Téléchargement

en: all
fr: tout

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Large
fr: Grand

en: Add
fr: Ajouter

en: Manage
fr: Gérer

en: Components
fr: Composants

en: Upload
fr: Transférer

en: Configure
fr: Configurer

en: file
fr: fichier

en: Create
fr: Créer

en: Filter
fr: Filtrer

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: General
fr: Général

en: Log in
fr: Se connecter

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: Close
fr: Fermer

en: Hidden
fr: Caché

en: Select all rows in this table
fr: Sélectionner toutes les lignes du tableau

en: Deselect all rows in this table
fr: Désélectionner toutes les lignes du tableau

en: Buttons
fr: Boutons

en: Automatic
fr: Automatique

en: Next page
fr: Page suivante

en: medium
fr: modéré

en: Apply
fr: Appliquer

en: large
fr: grand

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: video
fr: vidéo

en: Restore
fr: Restaurer

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Breadcrumb visibility
fr: Visibilité du fil d'Ariane

en: Tables
fr: Tableaux

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Circle
fr: Cercle

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Update style
fr: Mettre à jour le style

en: Add effect
fr: Ajouter l'effet

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Footer first
fr: Premier pied de page

en: Footer second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer third
fr: Troisième pied de page

en: Add and configure
fr: Ajouter et configurer

en: Save and add
fr: Enregistrer et ajouter

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: Last page
fr: Dernière page

en: Rounded
fr: Arrondi

en: audio file
fr: fichier audio

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
fr: Un nombre illimité de fichiers peuvent être transférés dans ce champ.

[ctx: Sort order]
en: Order
fr: Ordre

en: Override Global Settings
fr: Supplanter les paramètres globaux

en: One file only. | Maximum @count files.
fr[0]: @count seul fichier.
fr[1]: @count fichiers au maximum.

en: Write
fr: Écrire

en: Default button size
fr: Taille de bouton par défaut

en: Site header
fr: Entête du site

en: First page
fr: Première page

en: Allowed types: @extensions.
fr: Types autorisés : @extensions.

en: Install and set as default
fr: Installer et définir par défaut

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
fr: Les images doivent précisément respecter les dimensions suivantes : <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fr: Les images doivent être plus grandes que <strong>@min</strong> pixels. Les images plus grandes que <strong>@max</strong> pixels seront redimentionnées.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
fr: Les images doivent être plus grandes que les dimensions suivantes :  <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fr: Les images de plus de <strong>@max</strong> pixels seront redimensionnées.

en: Opens in new window
fr: S'ouvre dans une nouvelle fenêtre

en: @size limit.
fr: Limité à @size.

en: See also:
fr: Voir aussi :

en: Open @mime in new window
fr: Ouvrir @mime dans une nouvelle fenêtre

en: Upload requirements
fr: Pré-requis pour transfert

en: Updating @theme_title
fr: Mise à jour de @theme_title
