Materialize – Google Material base theme (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (28 entries)

en: Home
pt: Início

en: all
pt: todos

en: Search
pt: Buscar

en: Large
pt: Grande

en: Visible
pt: Visível

en: Components
pt: Componentes

en: file
pt: arquivo

en: Advanced
pt: Avançado

en: General
pt: Geral

en: Hidden
pt: Oculto

en: Buttons
pt: Botões

en: archive
pt: arquivo

en: image
pt: imagem

en: medium
pt: médio

en: large
pt: grande

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: mobile
pt: móvel

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
pt: Um número ilimitado de arquivos pode ser carregado neste campo.

en: Override Global Settings
pt: Sobrescrever Configurações Globais

en: Show current page title at end
pt: Exibir o título da página atual no final

en: One file only. | Maximum @count files.
pt[0]: Apenas um arquivo.
pt[1]: Máximo de @count arquivos.

en: Site header
pt: Cabeçalho do site

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
pt: As imagens devem ter exatamente <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels. Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: @size limit.
pt: Limite de @size.
