Materialize – Google Material base theme (8.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (62 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Download
pt: Descarregar

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Manage
pt: Gerir

en: Components
pt: Componentes

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Configure
pt: Configurar

en: file
pt: ficheiro

en: Create
pt: Criar

en: Filter
pt: Filtro

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: General
pt: Geral

en: Log in
pt: Entrar

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Close
pt: Fechar

en: Hidden
pt: Oculto

en: Select all rows in this table
pt: Marcar todas as colunas nesta tabela.

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as colunas nesta tabela.

en: Buttons
pt: Botões

en: Next page
pt: Próxima página

en: Apply
pt: Aplicar

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: mobile
pt: móvel

en: Pagination
pt: Paginação

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Add effect
pt: adicionar efeito

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Last page
pt: Última página

[ctx: Sort order]
en: Order
pt: Ordem

en: Site header
pt: Cabeçalho do sítio

en: First page
pt: Primeira página

en: Page @items.current
pt: Página @items.current
