Matomo Analytics (8.x-1.7) - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: Value
ja: 値

en: Search
ja: 検索

en: Variable
ja: 変数

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Statistics
ja: 統計

en: Page
ja: ページ

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Scope
ja: スコープ

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: Domains
ja: ドメイン

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-enabled">有効</span>)

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: Track translation sets as one unit
ja: 翻訳セットを1つの単位としてトラック

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
ja: ノードが翻訳セットの一部である場合、代わりに翻訳元のノードの統計を記録します。 これにより、翻訳セットを単一の単位で扱えるようになります。

en: Track internal search
ja: 内部検索のトラック

en: Custom JavaScript code
ja: カスタムJavaScriptコード

en: Code snippet (before)
ja: コードスニペット（前）

en: Code snippet (after)
ja: コードスニペット（後）

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
ja: Javascriptコードスニペットに &lt;script&gt; タグを含めないでください。

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされますが、あなたはそれを拒否することもできます。

en: Enable user tracking
ja: ユーザーのトラッキングを有効化

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされませんが、あなたはそれを許可することもできます。

en: The validation of "@url" failed with error "@error" (HTTP code @code).
ja: "@url" の検証が "@error" で失敗しました。（HTTPコード @code）

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ja: このフィールドを編集するための権限がないため、このフィールドは無効化されました。

en: Tracking scope
ja: トラッキングスコープ

en: Every page except the listed pages
ja: 以下を除く全てのページ

en: The listed pages only
ja: 以下のページのみ

en: User role names
ja: ユーザー役割名

en: User role ids
ja: ユーザー役割 id

en: What are you tracking?
ja: 何をトラッキングしますか？

en: A single domain (default)
ja: 一つのドメイン（デフォルト）

en: Domain: @domain
ja: ドメイン: @domain

en: Examples: @domains
ja: 例: @domains

en: Track User ID
ja: トラックユーザーID

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要
