MaxLength (8.x-1.0-beta5) - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: Fields
fr: Champs

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: Count down message
fr: Message de décompte

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Maxlength creates a new Form Property: #maxlength_js which in conjunction with #maxlength will enforce, via JavaScript, the maxlength of a textfield or textarea and will show the number of characters left.
fr: Maxlength crée une nouvelle propriété de formulaire : #maxlength_js qui fonctionne avec #maxlength limitera, via JavaScript, la longueur maximale d'un champ ou d'une zone de texte et affichera le nombre de caractères restants à la saisie.

en: Limit the number of characters in textfields and textareas and shows the amount of characters left.
fr: Limiter le nombre de caractères des champs textes et afficher le nombre de caractères restant.

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: The maximum number of characters in the field.
fr: Le nombre maximum de caractères dans le champ.

en: Summary max length
fr: Longueur maximale du résumé

en: Force truncate
fr: Troncature forcée

en: Check this option if you want the html (or the text) inserted into the field to be truncated.
fr: Cocher cette options si vous souhaitez que le HTML (ou le texte) inséré dans le champ soit tronqué.

en: Safe truncate html
fr: Troncature HTML sécurisée

en: Max length - Safe truncate html
fr: Longueur maximale - Troncature HTML sécurisée

en: Max length - Force truncate
fr: Longueur maximale - Troncature forcée
