mbase (8.x-1.0-alpha1) - en to da translation catalogue (77 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Images
da: Billeder

en: Delete
da: Slet

en: new
da: ny

en: updated
da: opdateret

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: Container
da: Beholder

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Visible
da: Synlig

en: Components
da: Komponenter

en: Done
da: Færdig

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Advanced
da: Avanceret

en: Up
da: Op

en: General
da: Generelt

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Hidden
da: Skjult

en: Show
da: Vis

en: Topics
da: Emner

en: Posts
da: Indlæg

en: Buttons
da: Knapper

en: Forums
da: Forummer

en: Changed
da: Ændret

en: Next page
da: Næste side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: Hide
da: Skjul

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Main Content
da: Hoved-indhold

en: Page Top
da: Sidetop

en: Page Bottom
da: Sidebund

en: Tables
da: Tabeller

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Sidebar First
da: Første sidebar

en: @number comments per page
da: @number kommentarer pr. side

en: Primary Menu
da: Primær menu

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Previous page
da: Forrige side

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
da: Sortér rækker med numeriske vægte i stedet for at trække dem.

en: Show row weights
da: Vis rækkevægte

en: Hide row weights
da: Skjul rækkevægte

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Sidebar Second
da: Anden sidebar

en: List additional actions
da: Vis yderligere handlinger

en: You have unsaved changes.
da: Du har ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
da: Der kan uploades et ubegrænset antal filer til dette felt.

[ctx: Sort order]
en: Order
da: Rækkefølge

en: Override Global Settings
da: Tilsidesæt globale indstillinger

en: !size limit.
da: !size grænse.

en: One file only. | Maximum @count files.
da[0]: Kun én fil.
da[1]: Højst @count filer.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
da: Du har ikke oprettet nogen indholdstyper. Gå til siden <a href="@create-content">opret indholdstype</a> for at tilføje en ny indholdstype.

en: Book outline for @book.title
da: Indholdsfortegnelse for @book.title

en: Book traversal links for
da: Bognavigations-links for

en: First page
da: Første side

en: Allowed types: @extensions.
da: Tilladte typer: @extensions.

en: Page @items.current
da: Side @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
da: Billeder skal være præcis <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
da: Billeder skal være større end <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
da: Billeder større end <strong>@max</strong> pixels skaleres.

en: By @author @time ago
da: Af @author for @time siden
