mbase (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (71 entries)

en: Forms
it: Form

en: Images
it: Immagini

en: Delete
it: Elimina

en: new
it: nuovo

en: updated
it: aggiornato

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Container
it: Contenitore

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Visible
it: Visibile

en: Components
it: Componenti

en: n/a
it: n/d

en: Done
it: Fatto

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Normal
it: Normale

en: Advanced
it: Avanzate

en: Up
it: Su

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: General
it: Generale

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Hidden
it: Nascosto

en: Show
it: Mostra

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Forums
it: Forum

en: Changed
it: Modificato

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Hide
it: Nascondi

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
it: I cambiamenti fatti a questa tabella non saranno salvati finchè il form non viene inviato.

en: Pagination
it: Paginazione

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: @number comments per page
it: @number commenti per pagina

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
it: Il file selezionato %filename non può essere caricato. Sono consentiti solo file con le seguenti estensioni: %extensions.

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
it: Riordina le righe con un peso numerico invece di trascinarle.

en: Show row weights
it: Mostra l'ordine delle righe.

en: Hide row weights
it: Nascondi l'ordine delle righe

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: List additional actions
it: Mostra ulteriori azioni

en: You have unsaved changes.
it: Sono presenti modifiche non salvate.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
it: Un numero di file illimitato può essere caricato in questo campo.

[ctx: Sort order]
en: Order
it: Ordina
    nel context: Ordinamento

en: One file only. | Maximum @count files.
it[0]: Un solo file.
it[1]: Al massimo @count file.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Book outline for @book.title
it: Struttura del book @book.title

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: First page
it: Prima pagina

en: Allowed types: @extensions.
it: Tipi consentiti: @extensions.

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere esattamente di <strong>@size</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini devono essere più grandi di <strong>@min</strong> pixel. Immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere grandi almeno <strong>@min</strong> pixel.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa
