mbase (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Images
pt: Imagens

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Description
pt: Descrição

en: new
pt: novo

en: updated
pt: atualizado

en: File information
pt: Informação do arquivo

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Visible
pt: Visível

en: Display
pt: Exibição

en: Components
pt: Componentes

en: n/a
pt: n/d

en: Done
pt: Concluído

en: Last post
pt: Último post

en: Page title
pt: Título da página

en: Advanced
pt: Avançado

en: Up
pt: Para cima

en: General
pt: Geral

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Hidden
pt: Oculto

en: Show
pt: Exibir

en: Topics
pt: Tópicos

en: Buttons
pt: Botões

en: Forums
pt: Fóruns

en: Changed
pt: Alterado

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Hide
pt: Ocultar

en: Image title
pt: Título da imagem

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
pt: Alterações feitas nesta tabela não serão salvas até que o formulário seja enviado.

en: Pagination
pt: Paginação

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: support
pt: suporte

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Alternative text
pt: Texto alternativo

en: @number comments per page
pt: @number comentários por página

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar resumo

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O arquivo selecionado %filename não pôde ser transferido. Somente arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Reordenar linhas por altura numéria ao invés de arrastar.

en: Show row weights
pt: Exibir pesos das linhas

en: Hide row weights
pt: Ocultar pesos das linhas

en: Text Formats
pt: Formatos de texto

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: List additional actions
pt: Listar ações adicionais

en: You have unsaved changes.
pt: Você possui alterações não salvas.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
pt: Um número ilimitado de arquivos pode ser carregado neste campo.

[ctx: Sort order]
en: Order
pt: Ordem

en: Override Global Settings
pt: Sobrescrever Configurações Globais

en: Only in admin areas
pt: Somente nas áreas administrativas

en: Show "Home" breadcrumb link
pt: Exibir o link para página inicial no breadcrumb

en: Show current page title at end
pt: Exibir o título da página atual no final

en: Inverse
pt: Invertido

en: Navbar Position
pt: Posição da Navbar

en: Select your Navbar position.
pt: Selecione a posição da sua Navbar.

en: Static Top
pt: Estática no topo

en: Fixed Top
pt: Fixa no topo

en: Fixed Bottom
pt: Fixa embaixo

en: Inverse navbar style
pt: Navbar com estilo invertido

en: Select if you want the inverse navbar style.
pt: Selecione caso queira inverter o estilo da navbar.

en: .well-sm (small)
pt: .well-sm (pequena)

en: .well-lg (large)
pt: .well-lg (grande)

en: Region wells
pt: Well nas regiões

en: Bootstrap Wells
pt: Wells do Bootstrap

en: One file only. | Maximum @count files.
pt[0]: Apenas um arquivo.
pt[1]: Máximo de @count arquivos.

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Você ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Acesse a <a href="@create_content">página de criação de tipo de conteúdo</a> para incluir um novo tipo de conteúdo.

en: Book outline for @book.title
pt: Estrutura de tópicos de livro para @book.title

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem do livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions.

en: Page @items.current
pt: Página @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
pt: As imagens devem ter exatamente <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels. Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: By @author @time ago
pt: Por @author há @time

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: @size limit.
pt: Limite de @size.
