mbase (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (89 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Images
pt: Imagens

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Description
pt: Descrição

en: new
pt: novo

en: updated
pt: atualizado

en: File information
pt: Informação do ficheiro

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Container
pt: Recipiente

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to parent page
pt: Ir para página pai

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Visible
pt: Visível

en: Display
pt: Mostrar

en: Components
pt: Componentes

en: n/a
pt: não disponível

en: Done
pt: Operação concluída

en: Last post
pt: Última entrada

en: Page title
pt: Título da página

en: Advanced
pt: Avançado

en: Up
pt: Para cima

en: General
pt: Geral

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Hidden
pt: Oculto

en: Show
pt: Mostrar

en: Topics
pt: Tópicos

en: Posts
pt: Mensagens

en: Buttons
pt: Botões

en: Forums
pt: Fóruns

en: Changed
pt: Alterado

en: Tabs
pt: Separadores

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Hide
pt: Ocultar

en: Image title
pt: Título da imagem

en: Other Settings
pt: Outras definições

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Tables
pt: Tabelas

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar.

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
pt: As alterações efetuadas nesta tabela não irão ser guardadas até que o formulário seja enviado.

en: Pagination
pt: Paginação

en: Powered by Drupal
pt: Energizado com Drupal

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Alternative text
pt: Texto Alternativo

en: @number comments per page
pt: @number comentários por página

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: (active tab)
pt: (separador ativo)

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar sumário

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro selecionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Re-ordenar linhas por peso numérico em vez de as arrastar.

en: Show row weights
pt: Mostrar coluna de pesos

en: Hide row weights
pt: Ocultar coluna de pesos

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: List additional actions
pt: Lista de ações adicionais

en: You have unsaved changes.
pt: Tem alterações não guardadas.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
pt: Um número ilimitado de ficheiros pode ser enviado para este campo.

[ctx: Sort order]
en: Order
pt: Ordem

en: One file only. | Maximum @count files.
pt[0]: Apenas um ficheiro.
pt[1]: Maximo @count ficheiros.

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Aceda à <a href="@create_content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo

en: Book outline for @book.title
pt: Esboço do livro para @book.title

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem de livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions

en: Page @items.current
pt: Página @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
pt: As imagens devem ter exatamente <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> píxeis. Imagens maiores que <strong>@max</strong> píxeis serão redimensionadas.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> píxeis.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: By @author @time ago
pt: Por @author @time atrás

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: @size limit.
pt: Limite de @size.
