mbase (8.x-1.0) - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Images
tr: Resimler

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Description
tr: Açıklama

en: new
tr: yeni

en: updated
tr: güncellendi

en: File information
tr: Dosya bilgisi

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Visible
tr: Görünür

en: Display
tr: Gösterim

en: Components
tr: Bileşenler

en: Done
tr: Tamam

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Up
tr: Yukarı

en: General
tr: Genel

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Hidden
tr: Gizli

en: Show
tr: Göster

en: Topics
tr: Konular

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Forums
tr: Forumlar

en: Changed
tr: Değişti

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Hide
tr: Gizle

en: Image title
tr: Resim başlığı

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Drag to re-order
tr: Yeniden sıralamak için sürükleyiniz

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
tr: Bu tabloda yapılan değişiklikler form gönderilenceye dek kaydedilmeyecektir.

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: @number comments per page
tr: sayfa başına yorum sayısı @number

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Hide summary
tr: Özeti gizle

en: Edit summary
tr: Özeti düzenle

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
tr: Seçilen %filename dosyası yüklenemiyor. Yalnızca aşağıdaki uzantılara sahip dosyalara izin verilir: %extensions.

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
tr: Sürüklemek yerine, satırları sayısal ağırlığa göre yeniden sıralayın.

en: Show row weights
tr: Satır ağırlıklarını göster

en: Hide row weights
tr: Satır ağırlıklarını gizle

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: List additional actions
tr: Ek eylemleri listele

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
tr: Bu alana sınırsız sayıda dosya yüklenebilir.

[ctx: Sort order]
en: Order
tr: Sıralama

en: One file only. | Maximum @count files.
tr[0]: Yalnızca bir dosya.
tr[1]: En fazla @count dosya.

en: Site branding
tr: Site markası

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Allowed types: @extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: @extensions.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
tr: Resimler tam olarak <strong>@size</strong> piksel olmalıdır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır. <strong>@max</strong> pikselden büyük olan resimler yeniden boyutlandırılır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: <strong>@max</strong> pikselden büyük olan görseller yeniden boyutlandırılır.

en: By @author @time ago
tr: @author tarafından @time önce

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: @size limit.
tr: @size sınırı.
