mbase (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (96 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: new
fr: nouveau

en: updated
fr: mis à jour

en: File information
fr: Information sur le fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Container
fr: Conteneur

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Display
fr: Affichage

en: Components
fr: Composants

en: Done
fr: Terminé

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Advanced
fr: Avancé

en: Up
fr: Haut

en: General
fr: Général

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Hidden
fr: Caché

en: Show
fr: Afficher

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Buttons
fr: Boutons

en: Changed
fr: Modifié

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Hide
fr: Masquer

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Breadcrumb visibility
fr: Visibilité du fil d'Ariane

en: Tables
fr: Tableaux

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Image information
fr: Informations sur l'image

en: Placement
fr: Emplacement

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Circle
fr: Cercle

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fr: Les changements effectués dans ce tableau ne seront pris en compte que lorsque la configuration aura été enregistrée.

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Tooltips
fr: Infobulles

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: @number comments per page
fr: @number commentaires par page

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seuls les fichiers avec les extensions suivantes sont autorisés : %extensions.

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Show row weights
fr: Afficher le poids des lignes

en: Hide row weights
fr: Cacher le poids des lignes

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Menu Orientation
fr: Orientation du menu

en: List additional actions
fr: Lister les actions supplémentaires

en: Rounded
fr: Arrondi

en: You have unsaved changes.
fr: Vous avez des changements non enregistrés.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
fr: Un nombre illimité de fichiers peuvent être transférés dans ce champ.

[ctx: Sort order]
en: Order
fr: Ordre

en: Override Global Settings
fr: Supplanter les paramètres globaux

en: Navbar
fr: Barre de navigation

en: .well-sm (small)
fr: .well-sm (petit)

en: .well-lg (large)
fr: .well-lg (grand)

en: One file only. | Maximum @count files.
fr[0]: @count seul fichier.
fr[1]: @count fichiers au maximum.

en: Bootstrap Accordion
fr: Accordéon Bootstrap

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Default button size
fr: Taille de bouton par défaut

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Book outline for @book.title
fr: Structure du livre @book.title

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: First page
fr: Première page

en: Allowed types: @extensions.
fr: Types autorisés : @extensions.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
fr: Les images doivent précisément respecter les dimensions suivantes : <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fr: Les images doivent être plus grandes que <strong>@min</strong> pixels. Les images plus grandes que <strong>@max</strong> pixels seront redimentionnées.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
fr: Les images doivent être plus grandes que les dimensions suivantes :  <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fr: Les images de plus de <strong>@max</strong> pixels seront redimensionnées.

en: By @author @time ago
fr: Par @author il y a @time

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: @size limit.
fr: Limité à @size.
