mbase (8.x-1.1) - en to ro translation catalogue (84 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: Images
ro: Imagini

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Description
ro: Descriere

en: new
ro: nou

en: updated
ro: actualizat

en: File information
ro: Informaţii fişier

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: Weight
ro: Greutate

en: Container
ro: Recipient

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Visible
ro: Vizibil

en: Display
ro: Afișaj

en: Done
ro: Gata

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Advanced
ro: Avansat

en: Up
ro: Sus

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Show
ro: Arată

en: Topics
ro: Subiecte

en: Posts
ro: Articole

en: Buttons
ro: Butoane

en: Forums
ro: Forumuri

en: Changed
ro: Schimbat

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: Tabs
ro: Taburi

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Hide
ro: Ascunde

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Trigger
ro: Declanşator

en: Prefix text
ro: Text prefix

en: Drag to re-order
ro: Trage pentru a rearanja

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ro: Modificările efectuate în acest tabel nu vor fi salvate până când formularul nu este trimis.

en: Pagination
ro: Paginație

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Alternative text
ro: Text alternativ

en: @number comments per page
ro: @number comentarii pe pagină

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Hide summary
ro: Ascunde rezumat

en: Edit summary
ro: Editează rezumat

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ro: Fișierul selectat %filename nu poate fi încărcat. Este persimă încărcarea fișierelor cu următoarele extensii: %extensions

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ro: Re-aranjează rândurile după greutate numerică în loc de tragere.

en: Show row weights
ro: Arată greutățile rândurilor

en: Hide row weights
ro: Ascunde greutățile rândurilor

en: Text Formats
ro: Formate pentru text

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: List additional actions
ro: Afișați acțiunile suplimentare

en: You have unsaved changes.
ro: Aveți modificări nesalvate

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ro: Un număr nelimitat de fișiere poate fi încărcat pentru acest câmp.

[ctx: Sort order]
en: Order
ro: Ordonare

en: One file only. | Maximum @count files.
ro[0]: Numai un singur fișier.
ro[1]: Maxim @count fișiere.

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ro: Nu aveți niciun tip de conținut creat încă. Mergeți la <a href="@create_content">pagina de creare a tipurilor de conținut</a> pentru a adăuga un tip nou de conținut.

en: Book outline for @book.title
ro: Structură carte pentru @book.title

en: Book traversal links for
ro: Legături de parcurgere a cărții pentru

en: First page
ro: Prima pagină

en: Allowed types: @extensions.
ro: Tipuri de fișiere permise: @extensions

en: Page @items.current
ro: Pagina @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie de exact <strong>@size</strong> pixeli.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli. Imaginile mai mari de <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile mai mari decât <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate

en: By @author @time ago
ro: De @author cu @time în urmă

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: @size limit.
ro: Limită @size
